Zajímavosti

Vánoce ve světě

24. prosince 2006 v 1:20


Austrálie
V zemi klokanů slaví Vánoce stejně jako ve Velké Británii - jen s tím rozdílem, že místo lyžování a koulování vrcholí v Austrálii léto a děti si užívají letních prázdnin, které s oblibou tráví na pobřeží oceánu s celou rodinou. Vánoční stromečky mají buď umělé nebo zasazené v květináči. Vánoční hostina má většinou formu pikniku pod otevřeným nebem s nezbytnými barevnými balónky. Pijí se ovocné šťávy, australské pivo a australské víno, které. K jídlu se podávají studené obložené mísy, chlazené ovocné a zeleninové saláty a přeslazené dorty a zákusky. Nesmí chybět meloun. A kdo si chce jídelníčkem připomenout historii své země jako jedné z bývalých britských kolonií, dá si o štědrovečerní večeři jako dezert teplý švestkový nákyp s hrozinkami a ořechy polévaný vaječným koňakem. O vánočních svátcích s oblibou navštěvují své příbuzné, přátele a známé a vůbec jim nevadí, když musejí jet na návštěvu několik set mil. Australané milují vánoční gratulace a pohlednice snad nejvíce za všech národů a posílají jich neuvěřitelné množství. Dokonce mezi sebou soutěží, kdo se může pochlubit větším počtem obdržených vánočních blahopřání! Aby si je každý mohl dobře prohlédnout a případně i přepočítat, připínají je umělohmotnými kolíčky na pestrobarevné šňůry, zavěšené nedaleko jídelního stolu, nebo vkusně naaranžované v oknech.
Brazílie
Vánoční oslavy jsou pro ně velmi důležitými svátky. Nádherné pláže neznají zimu ani sníh. V páté nejlidnatější zemi světa žijí vedle sebe potomci Portugalců, Italů, Němců a Španělů, mulati, mestici, černoši, Japonci a Indiáni. Ve vánočních oslavách se zrcadlí nebývalá národnostní různorodost. Protože se ale všichni považují především za Brazilce, mají Vánoce i spoustu společných rysů. Všichni se radují, přejí si vše nejlepší k Narození Páně a zdobí stromečky spoustou nejbarevnějších vánočních ozdob. Téměř všechny vánoční stromky jsou umělé, skutečné jehličnany si mohou dovolit jen ti nejbohatší. Brazilci jsou proslulí nejen početnými rodinami, ale i velkorysostí a chutí utrácet. Většina obyvatel Brazílie navštěvuje o vánočních svátcích mše v kostelech nebo přímo pod otevřeným nebem. O štědrovečerní večeři si Brazilci pochutnávají na pečeném krocanu, ovoci, mořských rybách a sladkých zákuscích. Zpestření do tradičního pojetí Vánoc vnáší vyznavači candomblé, náboženství, které kdysi do Brazílie přivezli otroci z Nigérie a Beninu. Víra černých otroků prorostla katolickým náboženstvím, a tak se v daleké jihoamerické zemi radují nejen z bílého Ježíška, ale i z boha plodnosti a sklizně Oxalá s černou tváří, kterého doprovází Lemanjá, bohyně moře.
Bulharsko
V pravoslavném Bulharsku se vánoční svátky slaví až 6. ledna, a tak si milovníci Vánoc mohou nadělovat dárky hned dvakrát - 24. prosince a 6. ledna. V žádné bulharské domácnosti nechybí o Vánocích ozdobený stromeček. Dárky pod něj dává děda Koleda. Tradičním vánočním jídlem je v Bulharsku vepřové maso, čočka, fazole, rýže a zelí. Místo vánoček, na které jsme zvyklí u nás, připravují Bulhaři ze sladkého kynutého těsta pečivo ve formě kroužků. Na venkově se ještě občas dodržuje starý bulharský zvyk, že hlava rodiny rozloží před štědrovečerní večeří po zemi slámu, připomínající chudobu chléva, ve kterém přišel na svět vyvolený syn Boží, malý Ježíšek. Hospodyně rozprostře na slaměnou podestýlku vyšívanou pokrývku a na takto připravený "stůl" rozloží mísy s jídlem. Nejstarší člen rodiny pokrmy požehná a vánoční hostina může začít.
Dánsko
počátkem vánočních svátků se objevují adventní věnce. Čtyři hořící svíčky si vykládají Dánové jako symboly čtyř období lidského života - dětství, mládí, dospělosti a stáří. Vánoce jsou v Dánsku ale spojeny především s dárky a nikdy se na nich nešetřilo. Připravují se s několikaměsíčním předstihem a Dánové dělají s jejich nákupy velké tajnosti. Podle starého obyčeje totiž musí být každý dárek pro obdarovaného velkým překvapením. Lidé v Dánsku věří, že čím větší překvapení, tím šťastnější budoucnost je čeká. Dárky rozdává vánoční posel a balí je alespoň do dvaceti vrstev vánočního papíru a krabic. Dárek musí být vtipný a poukazovat na některou ctnost nebo charakterovou vadu. Drobné dárky a cukroví se věší na větve vánočního stromečku, který nechybí v žádné domácnosti. Nejoblíbenější je smrček. V posledních letech si získal na oblibě také zvyk kupovat malé jehličnánky v květináčích, o Vánocích je ozdobit a na jaře slavnostně zasadit ve volné přírodě, v lese nebo na speciálně vyhrazeném místě v městském parku.
Ke štědrovečerní večeři se podává husa, kachna, vepřová pečeně s červeným zelím, teplá šunka, pepřená treska s ředkvičkou a horká rýže politá studeným mlékem, pivní a pšeniční chléb, a jako dezert sladký rýžový nákyp se zapečenou mandlí. Komu se poštěstí ji najít, dostane speciální dárek Julemand. Vánoční specialitou Dánska jsou tzv. vánoční talíře - ručně malované.
Finsko
Dárky roznáší dárky veliký Ukko, pomáhají mu pidimužíci, kteří prý zlobivé děti odnášejí do svého ledového království.
Francie
Dárky dětem ukládá na krb nebo ke kamnům dobrý vánoční duch pére Noël. Je ze všech Ježíšků a Santa Clausů nejmladší. Od Santa Clause se liší vlastně jenom jménem. 25.12. k slavnostnímu stolu zvou do svých domácností bezdomovce, chudé, sirotky, vězně, ... , na kterém nechybí ústřice, šneci, žabí stehýnka, krocan plněný kaštanovou nádivkou a drahé ovoce. Tři králové jsou svátkem dětí a maminky jim v tento den upečou dort ozdobený papírovou figurkou, ve které je zapečená malá figurka. Kdo ji najde, je králem hry.
Grónsko
Tady bydlí Děda Mráz a píší mu sem děti z celého světa. Žije v podzemní jeskyni uprostřed věčného ledu.
Itálie
Štědrý večer se slaví jako předvečer narození Páně jen schůzkou s přáteli. Také italské děti dostávají dárky až na první svátek vánoční ráno. Ve srovnání s našimi, jsou italské Vánoce velmi odbyté: vždyť tu ani nepečou cukroví. Jenom ta půlnoční mše je stejná. Pod vánočním stromkem najdou děti téměř vždy i malé jesličky.
Keňa
Vánoce jsou zde svátky hlavně pro turisty - v zemi je pouze 12 procent křesťanů. Štědrý den slaví v hotelích po německo-britském způsobu, zatímco místní muslimové přihlížejí. Bouřlivější bývá Silvestr, kdy se i řada "domorodců" napije něčeho ostřejšího.
Maďarsko
dárečky si rozdávají před Štedrou večeří.
Mexiko
Oslavují vánoce pro ně typicky - hlučně a vesele. Stromeček nemají. Sladkosti dávají do velkého hliněného džbánu na vodu - Pinty, který visí ze stropu a je ozdobený peřím, děti se po něm natahují tlučou dřevěnými hůlkami tak dlouho, dokud jim nespadne a sladkosti a dárky se nevysypou.
Německo
Ježíšek rezavé vlasy a vousy a k přemisťování používá osedlaný divoký vítr. Dříve prý odnášel neposlušné děti a trestal nevěrné ženy. 1. 12. děti dostávají sladké adventní kalendáře a až do vánoc otvírají po jednom okénku se sladkým překvapením, vánočním stromečkem je jedlička.
Norsko
Otec vánoc schovává dárky do dřeváků, a bývá doprovázen vánoční kozou, pro tu by měli děti připravit do botiček nějakou lahůdku - nevymlácenou ovesnou slámu.
Polsko
Na štedrovečerním stole nesmí chybět polévky jako boršč, zelnňačka, houbová nebo rybí a samozřejmě štedrovečerní ryba - sleď nebo jeseter.
Rakousko
Na Vánoce se připravují několik týdnů dopředu. Tak jako my, tak i rakušané si vyrábí adventní věnce, ozdobené svíčkami a stuhami - zelonou, ta je barvou naděje a fialovou - barvou minulosti. Na Štědrý večer přichází Ježíšek přivolaný cinkáním zvonečku. Dárečky nebývají drahé. Spíše nápadité, praktické, vlastoručně vyrobené. Všechny dárečky balí otec - hlava rodiny.
Rumunsko
Svatý muž klade dárky vedle jesliček nebo pod postel.
Rusko
Štědrý den je v Rusku obyčejným pracovním dnem. Pravoslavné Vánoce totiž připadají až na 6. a 7. ledna. Původně byly spojeny s velkým množstvím lidových zvyků. Po zákazu Vánoc v roce 1918 však zvyky upadly v zapomnění a nyní většina Rusů místo nich slaví Nový rok s jolkou a dárky od dědy Mráze. Děda Mráz používá saně, cestuje až ze vzdálené Čukotky a doprovází ho Sněhurka v bílém kožíšku ušitém z hranostajů.
Spojené státy
Vánoce tu jsou největším svátkem roku, přestože se slaví pouze jeden den - 25. prosince. Proto tento den musí být opravdu dnem D. Všude miliony světýlek, jak venku, tak doma, velkolepá vánoční výzdoba, oblékaj si trička s vánočními motivy, ohromné stromky, mnoho dárků, které nosí Santa Claus, čím více, tím lépe, ohromná hostina s krocanem s kaštanovou nádivkou.
Španělsko
Vánoce ve Španělsku jsou svátkem rodiny. Dávají si dárečky, pije se šampanské, jí se marcipán. Děti sa však většinou obdarovávaí až na den Tří králů. Mikuláš zde dětem nosí dárečky do dřeváků.
Švédsko
Ježíšek na sebe bere podobu vánočního kozla, který má rohy zdobeny červenou stuhou.
Švýcarsko
Mají tajemného "Monsieura Chalandé." Tohoto obrovského panáka plného dárků nacházejí děti za dveřmi pokoje.
Velká Británie
Vánoční svátky už začínají vlastně na Mikuláše, tedy 6. prosince. Vrcholem je 25. prosinec - den, kdy děti po probuzení nacházejí v červených ponožkách dárky od Santa Clause. Celá rodina se pak sejde nad nadívaným krocanem a švestkovým pudinkem - podivnou směsí oříšků, rumu, vajec, strouhanky, cukru, citrónu... A samozřejmě ještě švestek. Podává se flambovaný koňakem.

Výsledky cen MTV 2006

4. listopadu 2006 v 11:56
Nejlepší album-Red Hot Chilli Pepers:Tell Me Baby

Nejlepší zpěvačka-Christina Aguilera:Hurt

Nejlepší Hip Hop-Kanye West:Gold Digger

Nejlepší rock-The Killers:Somebody Told Me

Nejlepší R'n'B-Rihanna:S.O.S.

Nejlepší skupina-Depeche mode

Nejlepší písnička-Gnarls Barkley:Crazy

Nejlepší zpěvák/pop-Justin Timberlake

Jak říct Šťastný nový rok

4. listopadu 2006 v 11:27
A
Afrikaans: ……………….…Gelukkige nuwe jaar
Arabic:…………………….…Antum salimoun
Austrian...........................A guads Neichs Johr olle mitanand!

B
Bengali:………………………Shuvo Nabo Barsho

C
Cantonese........................Sun nin fai lok!/Sun Leen Figh Lok!
Chinese:……………………..Chu Shen Tan
Czech:…………..Šťastny Novy Rok

D
Dutch:………………………..Gelukkig Nieuwjaar

E
English:………………………Happy New Year!
Eskimo:………………………Kiortame pivdluaritlo

F
Finnish:………………………Onnellista Uutta Vuotta
French:……………………….Bonne Annee

G
Gaelic:………………………..Bliadhna mhath ur
German:……………………..Prosit Neujahr
Greek:………………………..Kenourios Chronos/Chronia Pola!

H
Hawaiian:……………………Hauoli Makahiki Hou
Hebrew:……………………..L'Shannah Tovah
Hindi:…………………………Subh Nab Bars
Hungarian:………….………Boldog Uj Evet Kivanok/Boldog Ujevet!

I
Iraqi:………………………….Sanah Jadidah
Irish:………………………….Bliain nua fe mhaise dhuit
Italian:……………………….Buon Capodanno

J

K
Kisii:…………………………..Somwaka omoyia owuya
Khmer:……………………….Sua Sdei Chnam Thmei

L
Latin:...................................Volo omnes felicem novum annum habere!
Laotian:.……………………..Sabai dee pee mai

M
Mandarin:.........................Xin nian kuai le!

N
Norwegian:…………………Godt Nyttar

O

P
Papua New Guinea:………Nupela yia i go long y
Philippines:…………………Manigong Bagong Taon
Polish:…………………….…..Szczesliwego Nowego Roku
Portuguese:…………………Feliz Ano Novo
Punjabi:………………………Nave sal di mubarak

Q

R
Russian:………………………S Novim Godom

S
Serbo-Croatian:……….…Scecna nova godina
Singhalese:………………….Subha Aluth Awrudhak Vewa
Slovak:………………………..A stastlivy Novy Rok
Spanish:………………………Feliz Ano Nuevo
Swahili:……………………….Heri Za Mwaka Mpya
Sudanese:……………………Warsa Enggal

T
Telegu:………………………..Noothana samvatsara shubhakankshalu
Thai:……………………………Sawadee Pee Mai
Turkish:……………………….Yiliniz Kutlu Olsun

U
Ukrainian:……………………Shchastlyvoho Novoho Roku
Urdu:......................................Nayya Saal Mubarak!

V
Vietnamese:………………….Chuc Mung Tan Nien

Jak říct Všechno nejlepší 2.

4. listopadu 2006 v 11:25
Oriya (India)Janmadina Abhinandan!
Papiamento (lower Dutch Antilles)Masha Pabien I hopi aña mas!
Pashto (Afganistan)Padayish rawaz day unbaraksha!
PersianTavalodet Mobarak!
Pinoy (Philippines)Maligayang kaarawan sa iyo!
PolishWszystkiego Najlepszego! or Wszystkiego najlepszego zokazji urodzin!
wszystkiego najlepszego z okazji urodzin
Portuguese (Brazil)Parabens pelo seu aniversario! or Parabenspara voce! or Parabens e muitas felicidades!
PortugueseFeliz Aniversario! or Parabens!
Punjabi (India)Janam din diyan wadhayian!
Rajasthani (India)Janam ghaanth ri badhai, khoob jeeyo!
RomanianLa Multi Ani!
Rosarino Basico (Argentina)Feneligiz Cunumplegeanagonos!
RussianS dniom razhdjenia! or Pazdravliayu s dniom razhdjenia!
Sami/LappishLihkos Riegadanbeaivvis!
SamoanManuia lou aso fanau!
Sanskrit (India)Ravihi janmadinam aacharati!
Sardinian (Italy)Achent'annos! Achent'annos!
Schwyzerduetsch (Swiss German)Vill Glück zum Geburri!
SerbianSrecan Rodjendan!
SlovakVsetko najlepsie k narodeninam!
SloveneVse najboljse za rojstni dan!
SothoMasego motsatsing la psalo!
SpanishFeliz Cumpleańos!
Sri LankanSuba Upan dinayak vewa!
SundaneseWilujeng Tepang Taun!
SurinameseMi fresteri ju!
SwahiliHongera! or Heri ya Siku kuu!
SwedishGrattis pĺ födelsedagen
SyriacTahnyotho or brigo!
Tagalog (Philippines)Maligayang Bati Sa Iyong Kaarawan!
TaiwaneseSan leaz quiet lo!
Tamil (India)Piranda naal vaazhthukkal!
Telugu (India)Janmadina subha kankshalu!
TeluguPuttina Roju Shubakanksalu!
ThaiSuk San Wan Keut!
TibetanDroonkher Tashi Delek!
Tulu(Karnataka - India)Putudina dina saukhya!
TurkishDogum gunun kutlu olsun!
UkrainianMnohiya lita! or Z dnem narodjennia!
Urdu (India)Janam Din Mubarak
Urdu (Pakistan)Saalgirah Mubarak!
VietnameseChuc Mung Sinh Nhat!
Visayan (Philippines)Malipayong adlaw nga natawhan!
WelshPenblwydd Hapus i Chi!
Xhosa (South Afican)Imini emandi kuwe!
YiddishA Freilekhn Gebortstog!
Yoruba (Nigeria)Eku Ojobi!
Zulu (South Afican)Ilanga elimndandi kuwe!

Jak říct Všechno nejlepší 1.

4. listopadu 2006 v 11:24 | amethyste
AfrikaansVeels geluk met jou verjaarsdag!
AlbanianUrime ditelindjen!
AlsatianGueter geburtsdaa!
AmharicMelkam lidet!
ArabicEid milaad saeed! or Kul sana wa inta/i tayeb/a! (masculine/feminine)
ArmenianTaredartzet shnorhavor! or Tsenund shnorhavor!
AssyrianEida D'moladukh Hawee Brikha!
Austrian-VienneseOis guade winsch i dia zum Gbuadsdog!
Aymara (Bolivia)Suma Urupnaya Cchuru Uromankja!
AzerbaijaniAd gununuz mubarek! -- for people older than you
Ad gunun mubarek! -- for people younger than you
BasqueZorionak!
Belauan-MicronesianUngil el cherellem!
Bengali (Bangladesh/India)Shuvo Jonmodin!
Bicol (Philippines)Maogmang Pagkamundag!
Bislama (Vanuatu)Hapi betde! or Yumi selebretem de blong bon blong yu!
BrazilParabéns a vocę!
Parabéns a vocę,
nesta data querida muitas felicidades e muitos anos de vida.
BretonDeiz-ha-bloaz laouen deoc'h!
BulgarianChestit Rojden Den!
CambodianSom owie nek mein aryouk yrinyu!
CatalanPer molts anys! or Bon aniversari! or Moltes Felicitats!
ChamorroBiba Kumplianos!
Chinese-CantoneseSun Yat Fai Lok!
Chinese FuzhouSan Ni Kuai Lo!
Chiness-HakkaSang Ngit Fai Lok!
Chinese-Mandarinqu ni sheng er kuai le
Chinese-ShanghaieseSan ruit kua lok!
Chinese-TiociuSe Jit khuai lak!
Chronia PollaNA ZHSHS
CroatianSretan Rodendan!
CzechVsechno nejlepsi k Tvym narozeninam!!
DanishTillykke med fodselsdagen!
Dutch-AntwerpsNe gelukkege verjoardach!
Dutch-BilzersNe geleukkege verjoardoag!
Dutch-DrentsFellisiteert!
Dutch-FlemishGelukkige verjaardag! or Prettige verjaardag!
Dutch-FrisianFan herte lokwinske!
Dutch-LimburgsProficiat! or Perfisia!
Dutch-SpouwersNe geleukkege verjeurdoag!
Dutch-TwentsGefeliciteard met oen'n verjoardag!
DutchHartelijk gefeliciteerd! or Van harte gefeliciteerd met je verjaardag!
EnglishHappy Birthday!
EsperantoFelichan Naskightagon!
EstonianPalju onne sunnipaevaks!
EuskeraZorionak zure urtebetetze egunean!
Faroes ( Faroe island )Tillukku vid fodingardegnum!
FarsiTavalodet Mobarak!
FinnishHyvaa syntymapaivaa!
French (Canada)Bonne Fete!
FrenchJoyeux Anniversaire!
FrisianLokkiche jierdei!
Gaelic (Irish)Lá breithe mhaith agat!
Gaelic (Scottish)Co` latha breith sona dhuibh!
Galician (Spain)Ledicia no teu cumpreanos!
GeorgianGilotcav dabadebis dges!
German-BadischAllis Guedi zu dim Fescht!
German-BavarianOis Guade zu Deim Geburdstog!
German-BerlinischAllet Jute ooch zum Jeburtstach! or Ick wuensch da allet Jute zum Jeburtstach!
German-BerneseEs Muentschi zum Geburri!
German-CamelottischEwllews Gewtew zewm Gewbewrtstewg. Mew!
German-FrankonianAllmecht! Iich wuensch Dir aan guuadn Gebuardsdooch!
German-LichtensteinHaerzliche Glueckwuensche zum Geburtstag!
German-MoselfraenkischHaezzlische Glickwunsch zem Gebordsdach!
German-PlattdeutschIck wuensch Di allns Gode ton Geburtsdach!
German-RhoihessischIch gratelier Dir aach zum Geburtstag!
German-RuhrAllet Gute zum Gebuatstach!
German-SaarlaendischAlles Gudde for dei Gebordsdaach!
German-SaechsischHerzlischen Gliggwunsch zum Geburdsdaach!
German-SchwaebischAelles Guade zom Gebordzdag!
German-WienerischOis Guade zum Geburdsdog!
GermanAlles Gute zum Geburtstag!
GreekEytyxismena Genethlia! or Chronia Pola!
GreenlandicInuuinni pilluarit!
Gronings (Netherlands)Fielsteerd mit joen verjoardag!
Gujarati (India)Janma Divas Mubarak!
Gujrati (Pakistan)Saal Mubarak!
Guarani (Paraguay Indian)]Vy-Apave Nde Arambotyre!
HawaiianHau`oli la hanau!
HebrewYom Huledet Same'ach!
Hiligaynon (Philippines)Masadya gid nga adlaw sa imo pagkatawo!
Hindi (India)Janam Din ki badhai! or Janam Din ki shubkamnaayein!
HungarianBoldog szuletesnapot! or Isten eltessen!
IcelandicTil hamingju med afmaelisdaginn!
IndonesianSelamat Ulang Tahun!
Irish-gaelicLa-breithe mhaith agat! or Co` latha breith sona dhut! Or Breithla Shona Dhuit!
ItalianBuon Compleanno!
Italian (Piedmont)Bun Cumpleani!
Italian (Romagna)At faz tent avguri ad bon cumplean!
JapaneseOtanjou-bi Omedetou Gozaimasu!
Javaans-IndonesiaSlamet Ulang Taunmoe!
JerriaisBouon Anniversaithe!
Kannada (India)Huttida Habba Subashayagalu!
Kapangpangan (Philippines)Mayap a Kebaitan
Kashmiri (India)Voharvod Mubarak Chuy!
Kazakh (Kazakstan)Tughan kuninmen!
KlingonQuchjaj qoSlIj!
KoreanSaeng il chuk ha ham ni da!
KurdishRojbun a te piroz be!
KyrgyzTulgan kunum menen!
LatinFortuna dies natalis!
LatvianDaudz laimes dzimsanas diena!
LithuanianSveikinu su gimtadieniu! or Geriausi linkejimaigimtadienio progal
LugandaNkwagaliza amazalibwa go amalungi!
LuxembourgeoisVill Gleck fir daei Geburtsdaag!
MacedonianSreken roden den!
Malayalam (India)Pirannal Aasamsakal! or Janmadinasamsakal!
MalaysianSelamat Hari Jadi!
MalteseNifrahlek ghal gheluq sninek!
MaoriKia huritau ki a koe!
Marathi (India)Wadhdiwasachya Shubhechha!
Mauritian Kreolmo swet u en bonlaniverser!
Mbula (Umboi Island, Papua New Guinea)Leleng ambai pa mbeng ku taipet i!
MongolianTorson odriin mend hurgee!
Navajobil hoozho bi'dizhchi-neeji' 'aneilkaah!
Niederdeutsch (North Germany)Ick gratuleer di scheun!
NepaliJanma dhin ko Subha kamana!
NorwegianGratulerer med dagen!

Iniciály-Jací jste doopravdy

26. srpna 2006 v 14:26
... JACÍ JSTE DOOPRAVDY ...
A arogantní aristokrati
B bázliví a bezhlaví
C ctižádostivý a citliví
D drzí a dětinští
E energičtí a elegantní
F fantastický filuta
G průměrní
H hádaví a hodní
I inteligentní nebo idioti
J jemní a jiskrní
K klidní a krutí
L laskaví a lítostiví
M mrzutí a moudří
N něžní a nesmělí
O ospalí a ostýchaví
P pozorní a pohodlní
R rychlí a rozkošní
S sprostí a samostatní
T tlustí a tiší
U urostlí a upovídaní
V vysocí a vážní
Z zamlklí a zvědaví

Iniciály-Jaké zvíře se k tobě hodí

26. srpna 2006 v 14:26
... JAKÉ ZVÍŘE SE K TOBĚ HODÍ ...
A anakonda
B blecha
C candát
Č čmelák
D delfín
E emu
F fenek
G gazela
H hroch
CH chroust
I všechny
J jezevec
K klíště
L labuť
M morče
N netopýr
O osel
P prase
R rys
S slepice
Š šváb
T tele
U úhoř
V vydra
Z zajíc
Ž žába

Iniciály-Jaká rostlina se k tobě hodí

26. srpna 2006 v 14:25
.. JAKÁ ROSTLINA SE K TOBĚ HODÍ ...
A azalka
B brambořík
C cedr
Č česnek
D dýně
E ebenové dřevo
F fíkus
G granátová jablka
H heřmánek
CH chrpa
I iris
J jetel
K konvalinka
L lilie
M maceška
N narcis
O obilí
P pivoňka
R růže
Ř řepa
S smrk
Š šípek
T tulipán
U všechny
V vřes
Z zlatý déšť
Ž žluté růže

Iniciály-Jaké je pro tebe nejvhodnější jídlo

26. srpna 2006 v 14:25
.. JAKÉ JE PRO TEBE NEJVHODNĚJŠÍ JÍDLO ...
A angrešty a alkohol
B broskve a buchty
C cibule a cukroví
Č česnek a čaj
D dort a dobroty
E ementál a eukalyptus
F fazole a fíky
G granuláty
H hranolky a hrušky
I nic
J jahody a jehněčí
K klobása a kapusta
L limonáda a likér
M meruňky a maliny
N nákyp a nic jiného
O ocet a okurka
P párek a pivo
R roštěnka a ryba
S sendviče a salám
T telecí a topinky
U uzené a utopenec
V vepřové a vdolky
Z zákusky a zelenina

Iniciály-Jaké povolání se pro tebe hodí

26. srpna 2006 v 14:24
.. JAKÉ POVOLÁNÍ SE PRO TEBE NEJLÉPE HODÍ ...
A automechanik
B bagrista
C celník
D dentista
E elektrikář
F filmový režisér
G gangster
H hygienik
I inženýr
J jeřábník
K kominík
L lékař
M mravokárce
N návrhář
O obuvník
P prostitutka / pasák,pekař
R rybář
S strojník,sekretářka
T traktorista
U uklízečka
V voják
Z zemědělec

Iniciály-Jakým slovem se celý život řídíš

26. srpna 2006 v 14:23
JAKÝM SLOVEM SE CELÝ ŽIVOT ŘÍDÍŠ ...
A ahoj
B beru to
C cena, halvně peníze
Č činím
D dostanu tě
E energie
F funguju
G go go go!
H hurá
I inteligentně
J jenom já
K kouzlím
L líbám
M mám a miluji
N nikomu nedám
O opatruji
P prosím
R raduji se
Ř řeším
S sleduji
T takticky vymyslím
U umím vše
V vypadat dobře
Z zlobím se
Ž žárlím

Motiv Draka

26. srpna 2006 v 14:08
Drak v Orientu

U národů východoasijských (Čína, Japonsko) není drak vždy jen symbolem zla, nýbrž i pojmů dobrých a vznešených, jako plodnosti, noci, nebe a též i urozenosti. Je známo, že u starých Číňanů byl drak dokonce ve státním znaku. Za čínských císařů měli Číňané např. tzv.Řád draka. Řád draka založil roku 1886 i císař tehdejšího státu Anam.

V nejjednodušší podobě byl drak zobrazován jako okřídlený had (obr. 14). Později byl zjev ještě hroznější, totiž přibájením četných hlav, které otravné výpary nebo oheň a useknuté hned zase narůstají - viz. "hydra". (tomuto znovunarůstání dračích hlav čelí podle některých pohádek drakobijce tím, že pahýly po hlavách připaluje rozžhaveným mečem).Mardukovi,nejvyššímu babylonskému bohu, byl zasvěcen drak, jenž byl křížencem mezi hadem a ptákem nohem a nazýval seSirruš. Byl to čtvernožec s vysokýma nohama, jeho zadní tlapy byly ozbrojeny ptačími drápy, na šupinatém těle s dlouhým krkem měl hadí hlavu s velkýma očima a rozeklaným kmitajícím jazykem. Na ploské lebce měl rohy.

Drak v řecké mytologii:

Draci a různé jiné příšery se vyskytují i v bájesloví řeckém. Byl to například stohlavý drakLádón, potomek nymfy Echidny, (horní částí těla se podobala ženě, dolní částí hadu) a storukého obra Týfóna. Strašlivý stohlavý drak hlídal strom se zlatými jablky v zahradě Hesperidek. Několika zlatých jablek se pomocí Atlanta zmocnilHerakles. Byl to jeho jedenáctý úkol od krále Euristhea. Nymfa Echidna porodila svému muži různé příšery např.Chimairu(nestvůra, která byla vpředu lvem, uprostřed kozou a vzadu drakem n. hadem), Skyllu ( žena - obryně, měla šest chřtánů a šest hlav), Sfingu (měla ženskou hlavu, tělo lví, hadí ocas a k tomu orlí křídla),nemejského lva, psaKerberaa jiné další. Další drak hlídal v Kolchidě zlaté rouno (Iásón a argonauti). V antické mytologii se to draky přímo hemží.

Hrůzostrašného drakaPýthónausmrtil svými šípyApollón, za to že pronásledoval jeho matku - bohyni Lété. Řecký hrdinaKadmosroztříštil kamenem hlavu obrovskému hadu (draku), který hlídal pramen v posvátném háji Areově, kde chtěl nabrat vodu, aby mohl vykonat oběť Pallas Athéně. Ta mu poradila, aby dračí zuby zasel v poli. Z nich vzešli "zasetí muži", první Sparťané, kteří se navzájem (až na pět) povraždili. Již zmiňovanouChimairuzabil s pomocí bohůBellerofón, syn korintského krále. Poseidón mu k tomuto účelu věnoval okřídleného koně - Pégasa a Pallas Athéna zlatou uzdu, aby koně zvládl.

Drak v germánské mytologii:

V severské germánské mytologii vystupuje drak již v pravěku, stejně jako v horských krajích Řecka a Asie. V Eddě bůh hromuThorbojuje s drakem zvanýmMidgardswurm(Midgardswormr). TakéSigurdz Eddy (totožný seSiegfriedemz Nibelungů) zabíjí drakaFáfniho, strážce pokladu. Požitím jeho srdce získává znalost ptačí řeči (v případě Siegfrida lázní v dračí krvi též nezranitelnost). V anglosasském eposu rekBeowulfrovněž bojuje s drakem. IDietrichvon Bern - Dětřich z Berůna (tj. z Verona) patří mezi drakobijce.

Drak v keltské mytologii:

V Anglii, hlavně v artušovských legendách proslulý kouzelníkMerlinuž jako sedmiletý chlapec oznamuje senešalu Vurtigeruovi, který se zmocnil vlády po smrti krále Constanta, že na místě budoucí věže (kde se chtěl v případě nebezpečí ukrýt před zbývajícím zákonným dědicem) leží pod zemí dva draci a že věž spadne pokaždé, když se jeden z nich pohne. Po odkrytí základů se ukázalo, že má pravdu.

Ve slavném eposu keltského původu oTristanoviaIsoldě, Tristan zabíjí hrozného draka, který sužoval obyvatele malého irského přístavu Weisefortu, aby získal Isoldu pro svého krále Marka. Když draka po těžkém boji přemohl, vyřízl mu jazyk a na důkaz svého hrdinského činu si jej strčil do boty. Úplně vyčerpán se na zpáteční cestě zhroutil: to jed obsažený v jazyce se po styku s jeho kůží dostal až do krve.

Řečtí bohové

26. srpna 2006 v 13:43
Adrasteia- bohyně osudu ("Ta, před níž není úniku")
Afrodité- bohyně smyslné lásky, krásy a plodnosti; nejkrásnější z antických bohyň
- dcera Dia a Titánky Dióny, nebo se zrodila u břehů ostrova Kypr poté, co do mořské pěny dopadly genitálie vykleštěného Úrana; manželka Héfaista
Achelóos- bůh nějvětší řeky v Řecku Achelóos a vládce všech řek
- nejstarší syn Ókeana a Téthye
Aiolos- vládce a strážce čtyř větrů
- smrtelník, syn krále Hippota
Aithér- bůh jasného světla a čistého vrchního vzduchu
Apaté- bohyně klamu
Apollón- bůh slunečního světla (dále bůh věštby, básnictví, výtvarných umění, hudby, pořádku, moru i uzdravení, lukostřelby...); patron vědy a vůdce Múz
- syn Dia a Létó, otec Orfea
Arés- krutý bůh války a boje (neoblíbený - obhroublý, zuřivý a surový)
- syn Dia a Héry, milenec Afrodity
Artemis- bohyně lovu, přírody, svateb a měsíčního světla; patronka Amazonek
- dcera Dia a Létó
Asklépios- bůh uzdravování a lékařství
- syn boha Apollóna
Astraia- bohyně spravedlnosti; symbol ctnosti, dcera Diké
- dcera Dia a Themidy
Athéna- bohyně moudrosti; ochránkyně statečných mužů, patronka Athén; symbol řecké civilizace (válečnická síla, inteligence, moudrost, vznešenost a krása)
- zrodila se z Diovy hlavy poté, co snědl Métidu
Boreas- bůh severního větru
- syn Titána Astraia a Éós
Britomartis- krétská bohyně lovu a rybářství
- Diova dcera
Démétér- bohyně plodnosti země a rolnictví
- dcera Rhey a Krona
Diké- bohyně spravedlnosti (práva a soudů), jedna z tří Hór
- dcera Dia a Themis
Dióné- bohyně zúrodňujícího deště a bohyně dubu, na němž hnízdila holubice (symbol lásky)
- buď dcera Ókeana a Téthye, nebo Krona a Gaie
Dionýsos- bůh plodnosti, veselosti, zpěvu a vína
- syn Dia a Semely
Eileithyia- bohyně přinášející porodní bolesti a svou přítomností usnadňující porod (její jméno znamená příchod dítěte)
- asi dcera Dia a Héry
Éós- bohyně úsvitu a ranních červánků (Jitřenka)
- dcera Titánů Hyperiona a Theie
Erinye- bohyně trestající posmrtně (bohyně pomsty a kletby); jejich vládkyní Persefoné, sídlily v podsvětí; byly tři: Aléktó, Tísifoné, Megaira
- starší než olympští bohové, dcery Gaie
Eris- bohyně sváru (nepříznivá)
- dcera Nykty (Noci)
Erós- bůh lásky a smyslné touhy
- buď syn Afrodíty a Area, nebo se zrodil z prvopočátečního Chaosu
Forkys- mořský bůh, vládce všech mořských příšer
- syn Ponta a Gaie
Gaia- bohyně Země (matka všeho), plodnosti a mrtvých; matka Titánů
- dcera Chaosu
Galateia- mořská bohyně
- dcera Néreova a Doris
*Hádés*- bůh podsvětí, vládl nad duchy mrtvých a podsvětními bohy
- syn Rhey a Krona
Hébé- bohyně věčného mládí
- dcera Dia a Héry
Héfaistos- bůh ohně a řemesel (hlavně kovářství); velký umělec
- syn Dia a Héry, manžel Afrodity
Hekaté- bohyně strašidel a kouzel; ochránkyně jezdců, pastýřů, rybářů a matek
- dcera Titána Persa a Asterie
Hélios- bůh slunce
- syn Titánů Hyperiona a Theie
Héra- bohyně ochraňující manželství a vladařský palác
- dcera Rhey a Krona, manželka Dia
Hermés- posel bohů a bůh obchodů; ochránce pastýřů a stád, poutníků, řečníků a zlodějů; nejobratnější a nejlstivější z bohů
- syn Dia a Maiy
Hestia- bohyně domácího krbu a ohně (její jméno znamená krb); ochránkyně rodiny a obce; nejlaskavější z bohů
- dcera Rhey a Krona
Hóry- bohyně tří příznivých ročních období (Thalló-jaro, Auxó-léto, Karpó-podzim), poté bohyně společenských hodnot(Eunomiá-Zákonnost, Diké-Spravedlnost, Eiréné-Mír)
- syn Dia a Themis
Hygieia- bohyně lékařství
- dcera Asklépiova
Hymenaios- bůh sňatku
- syn Apollóna a Múzy Kalliopy, nebo Dionýsa a Afrodity
Hypnos- bůh spánku
- syn Nykty a Erebu
Charitky- bohyně půvabu a krásy: Aglaia ( "skvějící se"), Eufrosyné ("utěšující srdce") a Thaleia ("kvetoucí")
- dcery Dia a Eurynomy
Chronos- bůh času
Inachos- bůh stejnojmenné řeky
- syn Ókeana a Téthye
Inó- bohyně zamlžené oblohy; ochránkyně plavců
- dcera krále Kadma a Harmonie, původně smrtelnice
Iris- bohyně duhy; okřídlená poselkyně Dia a Héry
- dcera Thaumata a Ókeanovy dcery Élektry
Kalypsó- bohyně/nymfa žijící na ostrově Ógygii
- dcera Titána Atlanta
Kéry- bohyně násilné smrti
Létó- bohyně plodnosti
- dcera Koia a Foibé, Titánka
Marsyas- původně bůh stejnojmenné řeky, flétnista
- asi Olympův syn
Métis- bohyně rozumu ( nejmoudřejší ze všech bohů -> Zeus ji pozřel -> z jeho hlavy se zrodila Athéna)
- dcera Titánů Ókeana a Téthis
Moiry (Sudičky)- bohyně osudu: Klóthó (Předoucí - rozpřádala lidský osud), Lachesis (Udělující - rozvíjela ho), Atropos (Neodvratná - ukončovala ho)
- dcery Dia a Themis
Morfeus- bůh snů
- syn Hypna
Múzy- bohyně všech intelektuálních činností; dcery Dia a bohyně paměti Mnémosyné (devět: Erató - milostné básnictví, Euterpé - lyrická poezie doprovázená hrou na flétnu, Kaliopé - epický zpěv a věda, Kleió - historie, Melpomené - zpěv a tragédie, Polymnia - vážný zpěv, Terpsichoré - tanec, Thaleia - komedie, Úraníá - astronomie)
- dcery Dia a Mnémosyné
Nemesis- bohyně spravedlivé odplaty
- Ókeanova dcera
Néreus- velmi starý mořský bůh hlídající Poseidónovo stádo tuleňů
- nejstarší syn Ponta a Gaie
Niké- bohyně vítězství (jeho nositelka od Dia nebo Athény); ochránkyně bojovníků
- dcera bohyně řeky Stygu a Pallanta
Notos- bůh jižního větru
nymfy- krásné mladé bohyně zosobňující přírodní síly ve stromech (Dryady), pramenech (Najády), horách (Oreády) a v moři (Néreovny a Ókeanovny)
- dcery Dia
Pan- veknovský bůh pastvin, stád a lesů
Peithó- bohyně lichotivého přemlouvání a milostného laskání
Persefoné- vládkyně podsvětí
- dcera Dia a Déméter, manželka Háda
Plútós- bůh bohatství
- asi syn Iasióna a Demétry
*Poseidón*- nejvyšší bůh moří a bůh zemětřesení
- syn Rhey a Krona
Pothos- bůh chtíče a touhy
Priapos- bůh plodnosti
- asi syn Dionýsa a Afrodity
Próteus- menší starý mořský bůh znalý budoucnosti, pásl Amfiríté tuleně na ostrově Faru
- syn Poseidóna a mořské nymfy
Seléné- bohyně měsíce
- dcera Titánů Hyperiona a Theie
Theia- matka božtsev světla (Hélius, Éos, Seléné)
- dcera Úrana a Gaie, Titánka
Thanatos- bůh smrti
- syn Ereba a Nykty
Themis- bohyně spravedlnosti a zákonitého pořádku v přírodě a lidském životě; ochránkyně pohostinství a všech utlačovaných (hlavní sídlo na Olympu)
- dcera Úrana a Gaie, 2. manželka Dia, Titánka
Thetis- milá a pohostinná bohyně
- dcera Nérea a Dóris, matka Achillea
Tmólos- horský bůh
Tritón- mořský bůh; značí příznivé vlny na vodách; (napůl člověk, napůl delfín)
- syn Poseidona a Amfirité
Tyché- bohyně šťastné náhody
- dcera Ókeana a Téthye
Úranos- bůh Nebe; otec Titánů
- syn Gaie
Zefyros - bůh západního větru
*Zeus*- nejvyšší vládce nad bohy i lidmi, bůh hromů, počasí a vegetace; ochránce rodiny a města; původně bůh nebe
- syn Rhey a Krona

Test-Prasátko

2. srpna 2006 v 18:35 | amethyste
NEPODVÁDĚJ, opravdu ne, podstatou zábavy je tajemství... :-)
.
.
.

NEJPRVE NAKRESLI PRASÁTKO!!!!!!!!

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Hotovo? Opravdu?
Teď následuje zajímavější stránka testu...

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Prasátko slouží jako test osobnosti a spočívá v osobnosti toho, kdo ho kreslí.
.
.
.
.
.
Když je prasátko hotové:
.
.
.
.
.
A je nakreslené v horní části papíru: Jsi pozitivní a optimistický.

Je nakreslené ve středu papíru: Jsi realista.

Je nakreslené v dolní části papíru: Jsi pesimista a jsi náklonný k negativnímu chování.
.
.
.
.
.
Když prasátko kouká do leva, věříš na zvyky, jsi přátelský a lehko si pamatuješ důležitá data, jako např. datum narozenin, výročí.

Když kouká směrem k tobě, jsi upřímný, vyrovnaný typ, jsi rád "sluhou čerta", nebojíš se ani konfliktů.

Když kouká do prava, jsi aktivní a kreativní, ale nemáš cit pro rodinu, nestaráš se ani o důležitá data.
.
.
.
.
.
Když jsi prasátko nakreslil detailně, jsi analytický typ, trpělivý a nedůvěřivý.

Když ne moc detailně, jsi citlivý a dobrosrdečný, bereš na sebe mnoho rizik.
.
.
.
.
.
Když jsi prasátku nakreslil míň jak 4 nohy, jsi nejistý, případně jsi ve stádiu důležitého rozhodování ve tvém životě.

Když jsi nakreslil všechny 4 nohy, ve všem jsi jistý, tvrdohlavý, příliš se oddáváš svým ideálům.

Když jsi nakreslil víc jako 4 nohy, nejsi normální.
.
.
.
.
.
Rozměry uší ukazují, jak posloucháš názory jiných, čím větší jsi je nakreslil, tím víc.

Einstainova hádanka

2. srpna 2006 v 18:32 | amethyste
Nejprve základní fakta:

1.Je 5 domů, každý jiné barvy

2.V každém domě bydlí jedna osoba jiné národnosti

3.Každý majitel domu upřednostňuje určitý nápoj, kouří určitou značku cigaret a chová zvíře.

4.ŽÁDNÁ z těchto osob nepije STEJNÝ nápoj, nekouří stejné cigarety ani nechová stejné zvíře.


Otázka: Komu patří ryba?


Víš, že:

 • Brit žije v červeném domě
 • Švéd chová psa
 • Dán pije rád čaj
 • Němec kouří cigarety Rothmanns
 • Nor bydlí v prvním domku
 • Majitel zeleného domu pije kávu
 • Kuřák cigaret Winfield pije rád pivo
 • Majitel žlutého domu kouří cigarety Dunhill
 • Osoba, která kouří PallMall, chová papouška
 • Muž, který bydlí v prostředním domě, pije mléko
 • Kuřák cigaret Marlboro bydlí vedle toho, kdo chová kočku
 • Muž, který chová koně, bydlí vedle toho, který kouří Dunhill
 • Nor bydlí vedle modrého domu
 • Kuřák cigaret Marlboro má souseda, který pije vodu
 • Zelený dům stojí nalevo od bílého domu

Zvěrokruh a drahé kameny

8. dubna 2006 v 19:16 | amethyste
Kozoroh :22.12-19.1 obsidián, chalcedon, křišťál,ametyst
Vodnář : 20.1-18.2 obsidián, jaspis, křišťál, tyrkys
Ryby : 19.2-20.3 ametyst, jaspis, tyrkys
Skopec(Beran) : 21.3-20.4 karneol, ametyst, granát, hematit
Býk : 21.4-21.5 avanturin, růženín, achát
Blíženci :22.5-21.6 tygří oko, karneol, tyrkys
Rak :22.6-22.7 avanturin, chalcedon, jaspis
Lev :23.7-23.8 křišťál, granát, tygří oko
Panna : 24.8-23.9 jaspis, ametyst, tygří oko
Váhy : 24.9-23.10 jaspis, obsidián, růženín
Štír :24.10-23.11 karneol, achát, granát, hematit
Střelec :24.11-21.12 chalcedon, ametyst, avanturin,tyrkys

Význam barev

8. dubna 2006 v 19:09 | amethyste
Žlutá
Povzbuzuje, přináší uvolnění, působí otevřeně, vesele, dává nám pocit harmonie a souladu.

Oranžová
Je spojena s představou sluníčka, tepla, úrody, bohatství, zlata. Vyvolává pocit radosti.

Světle zelená
Působí sice občas jedovatě, ale je to barva přirozená. Představuje chlad, vlhko, ticho a krásné rostliny.

Tmavě zelená
Uklidňuje, ale zároveň i omezuje. Působí přátelsky a chrání, dává nám naději a pocit bezpečí.

Tmavě modrá
Klid, barva dálek, smutku a rozjímání. Navozuje pocit ochrany.

Světle modrá
Působí přívětivě, představuje oblohu, vzduch, touhu, ticho.
Červená
Vzrušující, silná a mocná barva. Prudká a náruživá. Spojujeme ji s představou ohně, lásky, nebezpečí, krve. Probouzí energii.
Purpur
Působí hrdě, důstojně a vznešeně. Vyvolává pocit majestátu a povzbuzuje.

Fialová
Neklidná, tajemná, melancholická, náročně znepokojivá.

Světle fialová
Barva magie, melancholie, opojení, působí čarovně, přivolává úspěch a zájem.
Hnědá
Střízlivá, vážná a solidní. Představuje jistotu a pořádek, pocit domova a zachování tradice.
Šedá
Smutná barva, která představuje, pokoru, netečnost, chudobu.

Bílá
Neurčitá barva, spojená s čistotou a nevinností

Černá
Barva vzdoru a protestu, smrti, či zlého tajemství

Květomluva L-Z

8. dubna 2006 v 19:04 | amethyste
Laskavičník - Hořím láskou k tobě
Lebeda - Přináším ti dobrou zprávu
Leknín - Vzpomínáš ještě?
Len setý - Věřím, že rodina a domácnost ti bude nade vše
Lesknice - Tatam je moje pohoda
Levandule lékařská - Tvá slova nejsou upřímná, nerozumím jim proto
Lilek - Setkávat se budeme nejraději večer .Tato doba je naší lásce nejpříznivější
Lilie bílá- - Věřím ti že jsi nevinná, nic nedám na lidské řeči
Lilie červená - Nebaž po bohatství!
Lilie bílá - Skromnost a nevinnost zdobí tebe, Je báječné být s tebou.
Lilie oranžová - Nenávist.
Lilie žlutá - Falešná krása.
Lilie zlatá - Vroucná je moje láska k tobě
Lipová větévka - Mám se vzdáti veškeré naděje?
Lipový květ - Rozumíš mi?
Lipový list - Spi klidně, dobrou noc!
Lískový květ - Má náklonnost k tobě je upřímná
Lískový oříšek - Prosím ještě o jedno políbení
Lněný květ - Tichá domácnost nade vše
Lobelka - Jsi pro mě příliš vzešená
Lopuch větší - Rád bych tě přivinul ke svému srdci
Lucinka(vojtěžka setá) - Žádáš příliš mnoho, to není možné
Lýkovec jedovatý - Ty mne podvádíš!
Maceška - Trápíš mne velice.
Maceška polní - Nepokládej mé přátelství za lásku k tobě
Magnólie - Neviděl nikdo, když jsem tě líbal?
Majoránka zahradní - Proč jsi stále tak chladná, což jsi nepoznala lásky?
Mák setý - Jsi příliš pohodlný milovník
Mák vlčí - Neprozraďme naši lásku
Malina - Za naši lásku se nemusíš před lidmi stydět. Láska je jen jedna, a to láska upřímná a věrná
Malinový květ - Získal jsi moji úctu
Mandle - Ráda bych se vdávala
Mandle hořká - Trpce jsi mne zklamala
Mandlový květ - Mám jen jediné přání
Mandragora - Mohu ti důvěřovat?
Marulka - Nelíbí se mi tvoje lichocení, protože není upřímné
Mařinka vonná - Dále nepátrej!
Máta peprná - Čas hojí vše, i kruté rány lásky.
Mateřídouška - Zklamal jsem se! Marně jsem čekala tvoje objetí
Mečík - Tvůj bol mě dojímá
Meduňka lékařská - Kudy chodím, stále na tebe myslím
Mech - Jsi tvrdohlavá
Meloun - Za věrnost dostane se ti odměny
Merlík - Chci ti něco říci
Meruňková větvička - Kořím se ti
Meruňkový květ - Vyslyš hlas mé lásky
Měsíček lékařský - Musíš být mou
Metlice trstnatá - Promiňte laskavě
Mišpule německá - Nastav ústa, chtěla bych tě políbit
Modřínec - Pamatuješ se na své sliby?
Modřínová větvička - U mne nalezneš vždycky útulek
Mochyně (židovská třešeň) - Zanech mne, nevšímej si mne již
Morušovník - Slíbila jsi věrnost, splníš slovo?
Mrkev - Mám tě rád, ale jsem nesmělý
Mučenka - Lásce je nutno přinášet oběti
Muškát - Jsem šťasten, jsi-li se mnou
Muškátový květ - Sním o tvém objetí
Myrta obecná - Vítězstvím naší lásky bude manželství
Náprstník - Nezbývá mi pro tebe čas
Narcis - Koho by neupoutala tvá krása? Zůstaň stále taková.
Narcis bílý - Vynikáš hrdostí. Hrdost tvá činí tě směšnou/ným.
Narcis žlutý - Proč chceš zmařit naši lásku? Závidím každému, na něhož pohlédneš.
Netík - Příliš podléhám tvým svodům
Netřesk - Věřím v naše budoucí štěstí
Netýkavka - Nepřibližuj se ke mě
Ocún jesenní - Pamatuj, tvoje láska i krása pomine
Ohnice - Jedno obejmutí ti poví víc než sterá slova
Okrotice - Divíš se, že jsme se opět shledali?
Okurka - Dozvěděl jsem se, že miluješ jiného
Okurkový svět - Běda mému soku v lásce!
Oleandr obecný - Má milá, každý tě musí hned milovat
Olivová větévka - Smiřte se!
Olivový květ - Máš dobré srdce a to je základ našeho přátelství i lásky.
Olšová větévka - Řekni mi: mohu ti v lásce věřit?
Olšové listí - Kdy mě vyslyšíš?
Oměj - Přijď opět na smluvené místo, budu tě čekat
Orchidea - Je možné tvé srdce obměkčit?
Orchidea Cattleya - Zralá krása.
Orlíček - Miluji tvoje mládí a odvahu
Ořechový květ - Čiň, co chceš!
Ořechový list - Vše v dobré se obrátí, neztrácej naději
Ořech vlašský - Sytíš nové naděje ve spokojený život
Osiková větvička - Ráda bych se vdávala
Ovesná lata - Zmýlil jsi se ve mně, milý
Palmový list - Žijeme v míru
Pažitka - Lásce nikdo neodolá
Pelargónie - Skloň se ke mně!
Pelyněk - Je nám souzeno, že se musíme rozejít
Pěnišník - Budeme šťastni, jen mi důvěřuj
Penízek - Jsem k tobě připoután
Pepř - Musíš rozumět žertu, neboť žert je kořením života
Petrklíč - Kdo je pánem tvého srdce?
Petržel - Skromnost je vlastnost, která tě krášlí
Petunie - Vztek.
Pivoňka - Minula krásná doba naší lásky
Plamének - Věřím ti, tys mojí jedinou nadějí
Platan - Jsi nevěrná a nestálá
Podběl - Dnes mě ještě očekávej
Podražec - Vyznávám ti lásku
Podsněžník - Tys moje první láska
Pohanka - Tys mne pohaněla, nechci s tebou již nic mít
Pomerančovník - Mou lásku si musíš umět vydobýti
Pomerančový květ - Má láska je upřímná, nechť je takovou i tvá
Pomerančový list - Buď celá moje
Pomněnka - Nezbývá nám nic nez vzpomínání
Popenec - Byla bys mi dobrou manželkou a hospodyní
Prha arnika - Mohu ti důvěřovat?
Proso - Proč mi již nedůvěřuješ?
Protěž - Naše láska potrvá až za hrob
Pryskyřník - miluješ příliš často změnu
Pryšec - Musíme dávat pozor, naší lásce hrozí nebezpečí
Přeslička - Proč jsi tak mrzutý? Co je toho příčinou?
Psárka - Moudrost i trocha lsti, přemohou všechny překážky
Pstroček dvoulistý - Proč se nesneseme?
Pšeničný klas - Poznal jsem ti na očích, že mou lásku opětuješ?
Ptačí zob obecný - Dnes večer určitě přijdu na sjednané místo
Pupalka - Jsi příliš zvědavá, a to ti nesluší
Puškvorec - Každý tě rád vidí
Pýchavka - Tvé skutky jsou hříšné, nevěrnice
Pýr plazivý - Vyslyš mé prosby
Rajské jablíčko - Také radost má slzy. Onou nepříjemností jsi si sama vina
Pýr plazivý - Vyslyš mé prosby
Rajské jablíčko - Také radost má slzy. Onou nepříjemností jsi si sama vina
Rákos obecný - Tvá věrnost přetrvá všechna nebezpečenství
Reveň - Jednej rychle!
Rezeda vonná - Upřímná mysl a dobré srdce je mi milejší nad pomíjivou lásku
Rhododendron - Budeme šťastni, jen mi důvěřuj.
Rmen - Chladností splácíš moji lásku!
Routa - Nic nás nemůže rozdělit
Routička - Chtěla bych ti říci, jak by mě těšil svět s tebou
Rozchodník - Sbohem, když je nám to souzeno
Rozmarýna - Chci být jen tvou
Rozrazil - Pro tebe se odvážím všeho na světě
Rožec - Marná je moje touha
Rulík zlomocný - Krásná jsi, ale tvé srdce je zrádné
Růže - Vyznávám ti lásku
Růže bílá - Soužím se, neboť jsi mnou opovrhla
Růže bílá plný květ - Nevinnost, Jsi božská .
Růže bílá poupě - Příliš mladá na lásku.
Růže červená - Náležím zcela tobě.
Růže oranžová - Touha.
Růže planá - Tvá láska nepotřebuje ozdob.
Růže rudá - Miluji tě.
Růže rudá kytice plný květ - Vděk, Vyjádření díků.
Růže rudá & bílá - Jednota.
Růže rudá & žlutá - Blahopřeji.
Růže růžová - Věř mi, Půvab.
Růže růžová & bílá - Vždy tě budu milovat.
Růže jasně červená - Jsem velmi blažen tvojí láskou
Růže měsíční - Nemohu se nasytit chvil s tebou prožitých
Růže planá - Tvá láska nepotřebuje ozdob
Růže plná - Proč odpíráš mi lásku svoji?
Růže stolistá - Obdivuji se ti
Růže žlutá - Žárlím na tebe
Růžičková větvička - Ne!
Růžové poupě - Musím věřit ve štěstí
Růžový list - Ano!
Rybízová větvička - Snesl bych ti modré z nebe
Řasa - Tys dobrá dušička
Řebříček - Nudíš mne
Ředkev - Neplač, svých slz si ušetři
Řepka - Závidíš mi
Řeřicha - Rozhodni sama o naší lásce
Řešetlák - Jsi ke mně nemilosrdná. Neznáš slitování
Saintpaulia bílá - Skromnost.
Saintpaulia fialová - Dejme štěstí šanci.
Saintpaulia modrá - Věrnost.
Salát - Poraď, co mám činit?
Samorostlík - Vidím tě stále
Sasanka - Nechci lásku z přinucení
Sasanka žlutá - Tys mé ztracené nebe.
Seno - Přinesla jsi mi štěstí
Silenka - Velká je touha má po tobě
Sítina - Smím přijíti, až budeš sama?
Skořicovník - Neznáme se odněkud? Jste mi povědomá
Slaměnka - Chci býti hoden tvé lásky
Sléz - Jsi krásná, ale srdce máš z ledu
Slíva - Zdá se mi často o tobě
Slívový květ - Sním jen o tobě, ale marně
Slívový list - Tys nesplnila mé očekávání
Slunečnice - Nemůžeš se zříci alespoň trochu své hrdosti?
Slzičky - Jsem na věky tvůj
Smetanka - Jsi nerozumná, neboť jsi v lásce jako dítě
Smolnička - U mne najdeš úlevy
Smrková větvička - Musíš si zasloužit mou důvěru
Snědek - Překvapím tě!
Sněženka - Tys moje první láska. Tys mi blahou vzpomínkou.
Sporýš - Spoléhej na mou lásku
Starček - Vzpomeň si někdy, třeba s hněvem
Statice - Trvalá krása.
Stéblo obilné - Proč jsi tak bojácný, musíš se mít více k světu
Stéblo travní - Čekám na tvoji odpověď
Stračka polní - Nevěřím ti. Tvá věrnost není příliš pevná
Střemchová větvička - Smím tě opět navštívit?
Stulík - Podej mi svou ruku
Sušené listy - Smutek.
Sveřep - Miluji tě stále
Světlík - Marně hledáš klid
Svída - Proč mě zlobíš svou tvrdohlavostí?
Svízel - Jen jednou kvete máj našeho života
Svlačec rolní-bílý - Buďme navždy přátelé
Svlačec rolní-modrý - Tvé oči jsou plny duševní dobroty
Svlačec rolní-růžový - Mne se nezbavíš
Šafrán - Závidíš mi
Šáchor jedlý - Máš-li mě opravdu ráda, jsem šťasten
Šalvěj - Potěš mě v mém zármutku
Šeřík - Miluješ mě opravdu?
Špenát - Chceš mě za muže?
Šťavel - Zapomeň, více se již nesetkáme
Štírovník - Jen opravdová láska může zahojit všechny křivdy
Šťovík - Překážky tě nesmí odradit
Tabák - Rád vzpomínám na místa,kde jsme se scházívali
Tabákový květ - Dovedeš mne obveselovat
Tařice - Rád vzpomínám na okamžik, kdy jsme se poprvé viděli
Tavolník -Kam pohlédnu nyní, všechno mě těší
Tis - Pro tebe chci žít i zemřít. Chci vytrvale pracovati, abychom dospěli k cíli!
Tolije - Daruj i ty mně své srdce
Topolová větvička - Svěř se mi docela
Trn - Která růže bez trní, která láska bez zármutku
Trnka - Nechápu, proč se na mne hněváš
Třeslice - Ty mne neuznáváš
Třešeň - Věřím, že se mezi námi rodí láska
Třešňový květ - Budeš opětovati moji lásku?
Třezalka - Jsi pochlebník
Třtina cukrová - Prohlédl jsem tě. Jsi kam vítr, tam plášť
Tulipán - Tvá krása nemá vnitřní hodnoty, Jsi skvělý milenec.
Tulipán rudý - Miluješ nádherně.
Tulipán žlutý - Ve tvém úsměvu je slunce.
Tulipán různobarevný - Máš krásné oči.
Tykev - Po tvém boku najdu ráj
Úročník - Vyplač se u mne
Vanilka - Vítězství je tvé
Vánoční růže - Přání dobré nálady.
Vavřín - Čistá láska zvítězila
Vaz - Brzy budeme navždy svoji
Večernice - Kéž bych mohl spáti na tvých ňadrech
Vičenec - Já tě neopustím, důvěřuj mi
Vikev - Zatrať veškeré pochybnosti
Vinná réva - Jsem s tebou šťasten
Vinný hrozen - Prosím jen o jeden polibek
Vinný květ - Těší mě i sebemenší dárek jod tebe
Vinný list - Přijď a zůstaň mi věrná
Violka vonná - Mé nároky jsou skromné
Violka vonná - bílá - Tajná láska je nejsladší
Violka vonná - modrá - Srdce spojená věrnu láskou nikdo nerozloučí
Violka vonná - žlutá - Vezměme se, než uprchne naše mládí
Višeň - Znám tvé smýšlení
Vítod - Jsme spojení láskou svou
Vlaštovičník - Proč se chvěješ v mém náručí?
Volské oko - Ode mne nemůžeš čekat lásku
Voskovka - Mohu být šťasten jen s tebou
Vraní oko - Jen jednou mohu milovati, marná je tvoje snaha
Vratič - Láska často i poblouzní
Vrba - Na naši lásku mi zbyla jen vzpomínka
Vrba smuteční - Své štěstí jsem již pochoval
Vřes - Kdykoliv jsem sám, vzpomenu si na tebe
Vstavač - Sobectvím si neposloužíš
Zázvor - Miluješ mě opravdu?
Zelí - Proč se mi vyhýbáš?
Zemědým - Proč rušíš dané mi slovo?
Zeměžluč - Nemohu se od tebe odloučit
Zimostráz - Jsi příliš svéhlavá
Zvonek - Kdy tě zase uvidím?
Žabinec - Netrap se, svému osudu neujdeš
Žalud - Jsme pro sebe ztraceni
Žito - Toužím po tobě
Žitný klas - Zapomínáš na mne
Žluťucha - Jsi příliš netrpělivý

Květomluva A-K

8. dubna 2006 v 19:03 | amethyste
Afrikán - Nepřestávám tě milovat, Mé srdce nezná falše ani nevěry a tluče jen pro tebe.
Agave - Když se sejdeme, ztratím odvahu
Akátová větvička s květem - Rád bych tě objal
Akátový květ - Kdy tě zase uvidím?
Akátový list - Důvěřuj mi
Aksamitník - Mé srdce nezná falše ani nevěry a tluče jen pro tebe
Aloe - Tys mi ublížila /oklamals mne
Aloe květ - Přemáhej svoji žárlivost
Amarylis - pýcha.
Amrhele(druh višní) - Rád tě vidím
Ananas - Prosím, alespoň jednu hubičku
Angrešt - Netrap mě více.
Angreštová větvička - Po hněvání bývá zase jasno. To platí i v lásce
Anýz - Abys nebyla jednou zklamaná.
Arnika - Máš krásné oči. Mohu ti důvěřovat?
Astra - Proč mne zastupuješ. Zůstaneš mi věrná.
Aurikule(druh prvosenky) - Ve štěstí jsem u tebe, drahý
Azalka - Dávej na sebe pozor, Vznětlivost.
Babí hněv - Nestarám se o lidské řeči, hlavně že mě miluješ.
Balšám - Tvá láska je mi posilou
Balzamína - Jen půvab vábí, nikoli nádhera!
Barborka - Mlčíš-li, jsi zajímavá.
Barvínek - Stále se jen krášlíš, láska naše však uvadá.
Bazalka pravá - Měli bychom se lépe poznat.
Bedrník - Neodmítej mě.
Begonie - Dej si pozor.
Bez černý - Zmýlila jsi se, jsem docela jiný.
Blatouch bahenní - Nepohrdej mojí láskou
Bledule - Moje láska je věčná.
Blín černý - Divné věci se o tobě vyprávějí
Bob obecný - Sledoval jsem tě
Bobkový květ - Obdivuji se ti, ale nemiluji tě
Bodlák obecný - Urazila jsi mě
Bolehlav - Přes všechno, co jsi mi provedla, zůstanu ti věrný
Bolševník - Nehodíme se k sobě.
Borovice - Nenech mě dlouho čekat
Borovicová větvička - Lituji své lásky
Borůvka černá - Tys mi vším, má lásko
Boryt barvířský - Mám pochybnosti o tvé lásce, která mi nedá spát
Božec - Podej mi ruku ke společné cestě životem
Bramborový květ - Každý tě rád vidí
Brambořík - Končím.
Broskev - Obměkčí tě mé slzy?
Broskvová větvička - Otevři mi své srdce
Broskvový květ - Kéž bych získal tvou lásku
Brusinka - Toužím po tobě čím dál víc
Brusinkový květ - Sdílím vše s tebou
Břečťan popínavý - Naše láska nepomine. Nic na světě nás nemůže rozloučit
Březová větvička - Léta prchají, a ty stále se svatbou váháš
Březový list - Nejsi mi lhostejná pojď ke mně blíže
Buková větvička - Stále se ti obdivuji, lásko má
Bukový květ - Odpusť mi
Bukový list - Zůstaň klidná a neztrácej naději
Býlí - Tvé upřímnosti není třeba
Cedr - Cítím bolest s tebou
Celer - Splním každé tvé přání
Celík zlatobýl - I když se nemůžeme setkat, jsem šťastný, protože vím, že mě miluješ
Celík - lodyha - Proč mi překážíš?
Cibulový květ - Tvá lítost není upřímná
Citlivka stydlivá - Nabízím ti přátelství, láska se dostaví snad později
Citron - Nesmím tě milovat
Citronový list - Proč mě trápíš?
Cypřiš - Neplač, má milá, však se brzy zase sejdeme
Čajovník čínský - Tys má sladká čarodějka
Čekanka obecná - Marně na mě čekáš
Čemeřice černá - Stále se mi o tobě zdá
Černobýl - Staň se mým přítelem.Věnuj mi své přátelství
Černucha - Není více tajemstvím, že tě miluji
Česnek - Jsi mi docela protivný
Čočka jedlá - Netrop si ze mne žerty. Nejsem ti pro blázny
Devaterník - Přede mnou nic neskryješ, vím o tobě vše
Devětsil lékařský - Věrností k tobě, k naší lásce, překonám všechny překážky
Divizna - Ty jsi moje nejmilejší. Největší poklad můj je tvoje láska
Dobromysl obecná - Jsi se mnou spokojen?
Dračinec - Naše láska má mnoho nepřátel, buď proto obezřetná!
Drchnička rolní - Buď šťastna a spokojena
Dřín (keř) - V tvých očích přečtu všechna tvá přání
Dub - Láska má je stálá
Dubová ratolest - Prosit tě o lásku nechci a nebudu
Durman obecný - Můžeš mi důvěřovat bez kázně a beze strachu
Fenykl obecný - Ty nejsi s ničím spokojena
Fiala bílá - Kam prchlo naše štěstí, naše naděje?
Fiala jarní - Celé mé srdce patří jen tobě
Fiala letní - Tvé rty jsou krásné
Fiala zimní - Toužím neustále po tobě
Fiala žlutá - Zůstanu ti stále věrný. Blázen, kdo miluje, blaženější, kdo jest milován
Fík - Jsem šťasten, že mě miluješ
Fíkový list - Proč se přede mnou skrýváš?
Frézie - Nepozbývej naděje.
Fuchsie - Byl bych šťastný, kdybys mě mohla milovat .Trápím se, že ti svoji lásku nemohu vyjeviti
Gerbera - Jsem upřímný.
Gladiol - Nelekám se žádného nebezpečí, Nespěchej na mne, Upřímnost.
Granátový květ - Kdy tě spatřím ve svatebních šatech?
Granátové jablko - Mé srdce je k tobě upřímné. Jsem ke všemu odhodlán.
Habr - Očekávám tě na známém místě
Heřmánek pravý - Již nikdy tě neuvidíme
Hlaváček jarní - Zradil jsi mne. Tvá láska je falešná
Hledík - Pomstím se
Hloh obecný - Pohrdám tebou
Hluchavka - Nechci již o tobě slyšet. Nic mi neříkej a nevysvětluj
Hortenzie - Snadno jsi zapomněla. Jak jsi mohla zapomenout
Hořčice - Nemohu na tebe zapomenout. Pro tebe budu věčně lkát
Hořec žlutý - Láska je hoře. Děkuji ti za všechno
Hrách - Jsi v lásce velmi nestálý
Hrachový květ - Vždy, když tě spatřím, jsem šťasten
Hrušeň - Tvé polibky jsou přesladké
Hruškový květ - Kdy mohu s tebou mluvit?
Husí mýdlo(mydlice lékař.) - Vyjádři se zřetelněji, abych ti porozuměla
Hvězdice - Zůstaneš mi věrná?
Hyacint - Miluji tě.Srdce mé náleží jen tobě.
Hyacint bílý - Nejsem ti nakloněna
Hyacint červený - Rád na tebe vzpomínám
Hyacint modrý - Zachovám tě v paměti
Hyacint fialový - Omlouvám se, Odpusť, Smutek.
Hyacint růžový - Je to hra.
Hyacint žlutý - Žárlivost.
Chmel - Proč jsi ke mně tak chladná? Obejmi mě.
Chrastavec - Máš mě alespoň trochu ráda? Usměje se na mě štěstí?
Chrpa -Jsem šťastný
Chryzanthema obecně - přátelství.
Chryzanthema bílá - pravda.
Chřest - Žij blaze
Chudobka - Přestože se nemůžeme sejít, mám tě stále upřímně rád
Ibišek - Začínáš být nezpůsobným. Polepši se!
Iris - Mám pro tebe zprávu, Jsem nejraději o samotě, Projev úcty, Víra, Naděje.
Jablečník - Největším údělem je láska
Jablko - Láska má a naděje v ní zakládá se na tvé dokonalosti
Jabloňová větvička - Proč mě nemůžeš nikdy milovat? Proč?
Jabloňový květ - Nerozumím mluvě tvých očí
Jahoda - Kdo hledá, nalezne
Jahodník - Tys moje štěstí, moje dobrotisko
Jahodový květ - Vím něco nového!
Jalovec - Budeš-li mne očekávati, přijdu určitě
Jarva - Ta veselost se mi líbí
Jasanový list - Vůle má je pevná
Jasmín - Je mi blaze bez tvé lásky
Jaterník (podléška) - Ty jsi moje první láska. Obdivuji tvou skromnost.
Javorový květ - Jsi půvabná i ve hněvu
Javorový list - I když se hněváš, jsi stále roztomilá
Ječmen - Nech mne být!
Ječmenový klas - Neboj se nedostatku
Jedle - Zasmušilost ti nesluší a není mi milá
Jeřáb - Jsi příliš domýšlivá! Myslíš, žes mne okouzlila, ale mýlíš se
Jestřábník - Při naší lásce je zapotřebí největší opatrnosti .Od lidí není nám příliš přáno
Jeřábový květ - Miluješ také tichý rodinný život?
Jetel - Chceš se vdávat, nebo ne?
Jetel bílý - Příteli, tvá láska mi dala vše
Jetel čtyřlistý - Spolu budeme šťastni
Jetel hořký - Rozloučení je vždycky těžké
Jetel zlatý - Tvůj dopis mě potěšil
Jetelový květ - Vyslyš mou lásku
Jetelový list - Přeji si věrné a upřímné přátelství
Jílek - Miluješ mě? odpověz mi
Jilmový list - To bude trvat stále, že se musíme jen kojit nadějí?
Jiřinka - Pýcha zastiňuje tvou krásu.
Jiřinka proměnlivá - Popřej mi více trvalé lásky
Jitrocel kopinatý - Přesvědč se, že jsem ti věrná
Jíva - Kéž se ti nic zlého nepřihodí
Jmelí bílé - Spolu našli jsme štěstí
Kačinec - Zádumčivostí, která tě neopouští, při našich setkáních, kazíš naši veselost
Kaktus - Naše štěstí bylo krátké, trvalo jen okamžik
Kala - Proč jsi tak chladná, Krása.
Kalina - Jsi ke mně chladná jako led
Kamélie obecně - Přeji hodně štěstí.
Kamélie bílá - Jsi rozkošná.
Kamélie růžová - Toužím po tobě.
Kamélie rudá - Smysl mého života.
Kamélie japonská - Nikdy se nevzdám lásky k tobě!
Kapinice - Nevyrušuj mě z milého snění
Kapradí - Miluji tě od prvního spatření
Kapusta květná - Nerada s tebou mluvím
Kapusta zelná - Musíme doufat, že naší lásce bude jednou přáno
Karafiát - Roznítila jsi mou lásku
Karafiát bílý - Nejistota je trapná, rozhodni se brzy
Karafiát červený - Tvé zdráhání mi působí rozpaky
Karafiát jednoduchý - Jsem zadána
Karafiát planý - Mohu ti věnovati pouze přátelství, ale nikdy lásku
Karafiát vonící - Naše přátelství je čestné a má vnitřní hodnotu
Karafiát fialový - Náladovost.
Karafiát nevonící - Jsi krásná, ale tvůj charakter není valný.
Karafiát růžový - Nikdy nezapomenu.
Karafiát vonící - naše přátelství je čestné a má vnitřní hodnotu.
Karafiát žíhaný - Odmítnutí.
Karafiát žlutý - Zklamání, Opovržení, Odmítnutí.
Kartouzek - Kéž by mi bylo dopřáno býti s tebou stále
Kaštanový květ - Jsem ráda s tebou
Kaštanový list - Spletla jsi se ve mně
Kávovník arabský - Neodloučím se od tebe
Kdoule květ - Proč mě nechceš vyslyšet?
Klas obilný plný - Musíme věřit, že v naší lásce nastane brzký obrat
Klas obilný prázdný - Má láska byla pouhým snem
Kleč - Zkoumal jsem tě a nalezl věrnou
Klen - Pomoz mi z nesnází
Klokoč zpeřený - Tvá láska je mi svatá
Kmín kořenný - Naši lásku musíme ještě tajit
Knotovka - Naší lásce není přáno
Kohoutek luční - Cožpak se máme stále hněvat?
Kokořík - Mám tě ve svém srdci
Komonka - Miluji tě dětinsky
Koniklec - Musíme se rozejít
Konitrud lékařský - Odpouštím ti
Konopí seté - Budu na tebe stále čekat
Konvalinka vonná - Zamiloval jsem se do tebe na první pohled
Kopr vonný - Můžeš se mi svěřit, nezklamu tě
Kopretina - Tvá krása je jen pýchou
Kopřiva dvoudomá - Tvé rozmary jsou nesnesitelné
Koriandr setý - Jsi koketa!
Kosatec - Tiché vody břehy lámou, Pouze ty mi můžeš vrátit klid
Koukol polní - Tvým očím a slovům nemohu věřit
Kozí brada luční - Již ti nemohu věřit
Kozí list - Čeho se mohu od tebe dočkat?
Kozí pysk - Naši lásku nic nezmaří
Kozlík lékařský - Jak ses rozhodl? Jak ses rozmyslela?
Krokus - Radost.
Křen selský - Tvá nevěrnost mě nezarmoutila
Křivatec - Jsi mi nebezpečná, dlíš-li nablízku
Kukuřice setá - Kdo mono žádá, málo dosáhne
Kuří noha - Vážím si tě
Kustovnice - Tvých ctností si vážím čím dál víc
Květel - Porušila jsi slovo, o naší lásce jsi vyprávěla cizím
Kvítko pěti bratrů(orlíček) - Nemiluješ mě poctivě, pouze si s láskou pohráváš
 
 

Reklama